Ordonans Ceremoniału

I. Etykieta zgromadzeń 1. Walne zgromadzenie Mes Bractwa Wybrzeża prowadzone przez Kapitana lub Sztormana, przy świetle żywym, noszą nazwę Zafarrancho, są oficjalnymi zgromadzeniami Bractwa i mogą podejmować w ramach swoich kompetencji decyzje wiążące.

2. Zebranych obowiązuje punktualność oraz nawiązanie elementami stroju i wyposażenia do tradycji morskich XVII i XVIII w. Co najmniej tradycyjne przybranie głowy (jak na przykład trójgraniasty kapelusz, chusta wiązana z tyłu głowy) i czarna przepaska na oku. Pożądane inne części stroju kaperskiego oraz historyczne uzbrojenie.

3. Pierwsze miejsce (szczyt stołu na wprost lub na prawo od głównego wejścia) przysługuje prowadzącemu. Tuż poniżej : Po prawej ręce Kapitana , Sztorman, Majordomus i Bosman, po lewej – Vigia, Skarbnik, Skryba . Dalej Członkowie Honorowi Bractwa i oficerowie wg stażu (cyfry). Pomiędzy Oficerami mogą być lokowani wybitni goście. Miejsca Oficerów i gości wskazuje Majordomus lub inny oficer wyznaczony przez Kapitana, zaś Bosman wskazuje miejsca Braciom, zgodnie z kolejnością cyfr obecnych, oznaczając je tymi cyframi (kolejno od prawej i lewej strony szczytu stołu do jungów). Miejsca Jungów wyznacza Bosman wg starszeństwa stażu, do niego także należy rozsadzanie Blindów (gość niezapowiedziany, ale zaakceptowany przez Majordomusa) i kandydatów. Brankom należy dawać miejsca po lewej ręce ich Patronów. Miejsca Jungów znajdują się zawsze poniżej Braci. Podczas Zafarrancho Mes Lokalnych wyznaczanie i zajmowanie miejsc stosuje się analogicznie.

 

 

Mesa Kaprów Polskich 2017 © Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Vertes Design