BRACTWO WYBRZEŻA USTANOWIENIA KAPRÓW POLSKICH

La Hermandad de la Costa – Legislación de los Hermanos Polacos
Brotherhood of the Coast – Polish Brothers Legislation

1. Geneza Bractwa Wybrzeża

Solidarność ludzi morza wobec żywiołu, z którym mają do czynienia, jest zarówno oczywista, jak usankcjonowana międzynarodowymi umowami. Bywa, że instynktowne braterstwo ludzi morza zakłócają ekonomia, polityka i religia. Ci, którzy znaleźli się na morzu dlatego że je polubili, a nie dlatego, że zostali do tego zmuszeni, nie podlegają tym perturbacjom. Cenią wysoko zasady dobrej praktyki morskiej w stosunkach tak z żywiołem, jak i ludźmi morza. Rozumieją, że morze trzeba przybliżać szczurom lądowym, ale też chronić przed niszczycielską działalnością człowieka. Niezależnie, czy ta postawa jest prostą konsekwencją pracy lub służby w morskim rzemiośle, poszukiwania przygód, oddania sztuce czy sportom. To są zasadnicze przesłanki idei, które zrodziły Bractwo Wybrzeża – stowarzyszenie wolnych ludzi, którzy czerpiąc z miłości do morza, tradycji dawnych żeglarzy i bractw korsarskich, a przede wszystkim opierając się na rzeczywistych, humanistycznych fundamentach cywilizacji, wypracowali własny zbiór uwspółcześnionych przykazań znany jako OKTALOGO. Z lokalnych – chilijskich zaczątków powstało międzynarodowe stowarzyszenie dbające o prosty międzyludzki wymiar wszelkich poczynań, bez zadufania dotyczącego własnego posłannictwa. Jego prestiż rośnie, między innymi, dzięki od początku przyjętej zasadzie starannego dobierania członków wyłącznie poprzez rekomendację.

Prawa Bractwa Wybrzeża stanowione są na spotkaniach zwanych ZAFARRANCHO. Flaga Polskiego Bractwa Wybrzeża jest w kolorze czarnym, o proporcjach boków 3 x 2 z widniejącymi na niej w pobliżu drzewca białymi znakami: kotwicą, dwoma gwiazdami na wysokości jej ucha i dwoma skrzyżowanymi pod nią wiosłami. W górnym rogu bliżej liku wolnego znajduje się także białe kaperskie ramię z mieczem skierowanym ostrzem w kierunku drzewca. Flagi indywidualne Braci – również czarne, mają ponadto – także w kolorze białym – umieszczoną pod skrzyżowanymi wiosłami cyfrę właściciela, a poniżej ramienia kaperskiego, umieszczone w pionie, nadane mu przez Bractwo gwiazdy białe lub czerwone, w liczbie nie przekraczającej trzech.

J. Knabe (2) marzec 2015, E. Moczydłowski (73), wrzesień 2003

Mesa Kaprów Polskich 2017 © Wszelkie prawa zastrzeżone